01.01.2011 набирає чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464-VI (далі - ЗУ №2464-VI), який визначатиме правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
В статті 4 ЗУ №2464-VI наведено перелік платників єдиного внеску. Зокрема, платниками єдиного внеску є сторони цивільно-правових договорів, за якими одна сторона (Роботодавець) приймає виконані роботи (надані послуги), а інша сторона (Застрахована особа) виконує для Роботодавця роботи (послуги). Виходячи зі змісту статті 4 ЗУ №2464-VI, платниками єдиного внеску за цивільно-правовими договорами є наступні категорії (рис.1):
1) Роботодавці-страхувальники * :
o Підприємства *, установи та організації, інші юридичні особи, які використовують працю фізичних осіб за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця).
o фізичні особи – підприємці **, зокрема ті, які використовують працю інших осіб за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця);
o фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно ***, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).
2) Застраховані особи, які виконують роботи (надають послуги) Роботодавцям за цивільно-правовими угодами:
o фізичні особи *, які виконують роботи (надають послуги) на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, чи у фізичних осіб - підприємців або осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, за цивільно-правовими договорами (крім фізичних осіб - підприємців, якщо виконувані ними роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію їх як підприємців);
o фізичні особи – підприємці **, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;
o особи, які забезпечують себе роботою самостійно *** - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.
_________________________________________________________________________
* відповідно до ст. 7 п.1, пп.1 ЗУ №2464-VI, базою нарахування єдиного внеску для Роботодавців і Фізичних осіб є сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами:
- для Роботодавців, встановлюється єдиний внесок у розмірі 34,7 % винагороди за цивільно-правовими договорами.
- для Фізичних осіб єдиний внесок встановлюється у розмірі 2,6% відсотка винагороди за цивільно-правовими договорами
** відповідно до ст. 7 п.1, пп.2 ЗУ №2464-VI базою нарахування єдиного внеску для:
o фізичних осіб-підприємців, (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та
o фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно
є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
*** відповідно до ст. 7 п.1, пп.2 ЗУ №2464-VI базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, є сума, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
_____________________________________________________________________________
Таким чином, Роботодавець, який використовує результати праці за цивільно-правовим договором з:
- Фізичною особою,
- Фізичною особою-підприємцем,
- Фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно
буде зобов’язаний нараховувати та сплачувати єдиний соціальний внесок у розмірі 34,7% від суми винагороди за виконання робіт (надання послуг).
Але, у той же час (відповідно до умов статті 4 ЗУ №2464-VI) Роботодавець не зобов’язаний сплачувати єдиний внесок за умови отримання робіт (послуг), передбачених цивільно-правовою угодою, укладеною з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію їх як підприємців (стаття 4 ЗУ №2464-VI).
Звертаємо вашу увагу, що таку умову реалізувати буде досить складно, оскільки пунктом 4 статі 9 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» не передбачено внесення відомостей в свідоцтво про державну реєстрацію підприємців про види діяльності. Види діяльності зазначаються в Реєстраційній картці про проведення державної реєстрації фізичної особи — підприємця (форма № 10, затверджено Наказом Держпідприємництва від 20.04.2007 р. №54).
Внаслідок зазначених невідповідностей вимог ЗУ №2464-VI та ЗУ №755-IV, складається ситуація, коли неможливо виконати умови статті 4 ЗУ №2464-VI (тобто представити роботодавцю Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, в якому би зазначалися види діяльності) і єдиний соціальний внесок сплачуватиметься:
1. Роботодавцем (юридична особа, фізична особа-підприємець, фізична особа, яка забезпечує себе роботою самостійно) – у розмірі 34,7% від суми винагороди за виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, та
2. Фізичною особою-підприємцем (виконавцем робіт, послуг) – у розмірі 34,7% від суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
За таких обставин, Роботодавцю фізичній особі-підприємцю при використанні результатів робіт (послуг) іншої фізичної особи-підприємця за цивільно-правовою угодою необхідно буде сплатити єдиний соціальний внесок:
- у розмірі 34,7% від суми винагороди за виконання робіт (послуг), та
- у розмірі 34,7% від суми доходу (прибутку), отриманого від діяльності.
Вважаємо, що необхідно звернутися за роз’ясненнями до Пенсійного фонду України, щодо особливостей порядку реалізації умови статті 4 ЗУ №2464-VI про отримання Роботодавцем робіт (послуг) за цивільно-правовим договором, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця.
Автор:
Руководитель отдела по качеству
Переймивовк Т.А.
Вы можете связаться с нами:
по электронной почте: info-account@ukr.net
позвонить по телефонам:
тел. (044) 362-02-16;
тел./факс. (044) 246-28-53;
моб.тел.: (050) 445-25-42.
моб.тел.: (050) 351-21-75.
моб.тел.: (096) 355-85-95.
Более подробную информацию посмотреть на сайте:
http://buhuslugi.ukrbiznes.com
http://www.buhuslugi.com.ua
Найти нас можно по адресу:
ул.Волынская 48/50 офис 410
|